Czy można bananem wbijać gwoździe? Przekonaliśmy się, że tak! W piątek 19 maja klasa 7 uczestniczyła w fantastycznym wykładzie „Poranek z ciekłym azotem” z cyklu Fizyka w Doświadczeniach organizowanym przez Wydział Fizyki UJ. Doktor Piotr Kurzydło wykonał termometr do pomiaru temperatury wrzenia ciekłego azotu (-196 stopni Celsjusza), skroplił tlen i pokazał, jak dramatycznie zmieniają się własności ciał po zanurzeniu w ciekły azocie. Na przykład banan stał się twardy jak młotek. Widzieliśmy lewitujące nadprzewodniki (efekt Meissnera), banię Herona, zjawisko Leidenfrosta i inne zadziwiające zjawiska.
Kolejnym etapem wycieczki była "żywa" lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Najpierw odbyła się lekcja „Zabawy z ciśnieniem” podczas której dowiedzieliśmy się czym jest ciśnienie? W jakich warunkach wzrasta, a w jakich maleje? Co wpływa na jego wzrost? Czy tlen, woda lub ogień mają znaczenie w wyrównaniu ciśnienia? Uczniowie klasy siódmej uzyskali dziś odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania związane ze zjawiskiem ciśnienia. Mogli się przekonać się między innymi, czym jest łoże fakira, jak umieścić nadmuchany balon w butelce oraz czym jest prawo Pascala. Ponadto wykorzystując ciśnienie, mogli samodzielnie wystrzelić butelkowe rakiety.
Następnie udaliśmy się do planetarium. Obejrzeliśmy tam film "Explore 3D" opowiadający o podróżach kosmicznych, projektach kolonizacji Marsa. Tę szansę zawdzięczamy ludziom takim jak Johannes Kepler – niezłomnym w dążeniu do odkrywania prawdy, ciekawym świata, nie bojącym się wyzwań.
Uczestniczy wycieczki samodzielnie przeprowadzili kilkadziesiąt doświadczeń z różnych działów fizyki. Najwięcej emocji dostarczyła zabawa na ruchomej platformie pokazująca działanie siły bezwładności oraz trampolina na której uczniowie testowali zachowanie w stanie nieważkości. Uczniowie mogli samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i wykonać wiele innych eksperymentów, a przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas zjawisk. Przeprowadzono doświadczenia z optyki, mechaniki i hydrostatyki. Uczniowie byli wyjątkowo zadowoleni z tak ciekawej lekcji.