• Historia szkoły

        •                                                         

           

           

          Historia Szkoły Podstawowej

          w Biadolinach Szlacheckich

           

          Pierwsze wzmianki o funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej w Biadolinach Szlacheckich sięgają roku 1900. W tym czasie dzieci uczyły się w prywatnych domach na przemian, w jednym roku w Biadolinach, w następnym w Perle.

          Od 1918 r. dzieci zaczęły uczęszczać do nowo powstałego budynku szkoły w Biadolinach Szlacheckich. Jest to budynek, w którym do dzisiejszego dnia mieści się szkoła. Znajdowały się tutaj dwie sale lekcyjne i duży korytarz. Początkowo była to szkoła dwuklasowa a następnie czteroklasowa. Pierwszym dyrektorem szkoły był Pan Wincenty Mikulski. Funkcję tę pełnił przez 20 lat.

          Od 1939 r. funkcję dyrektora szkoły pełniła Pani Janina Korman. W okresie II wojny światowej nauka w tutejszej szkole odbywała się normalnie a do szkoły było zapisanych około 80-90 uczniów.

          Od 1 września 1945 r. szkoła otrzymała III etap nauczania. Stanowisko dyrektora szkoły objął Pan Alfons Piotrkowski, który pełnił tę funkcję przez 26 lat. Była to szkoła 7-oddziałowa, do której uczęszczało 125 uczniów. Taka ilość uczniów nie mogła pomieścić się w dwóch salach lekcyjnych, dlatego też trzecią salę wynajmowano w prywatnym budynku.

          Rok szkolny 1949/1950 – Komitet Rodzicielski rozpoczął starania mające na celu rozbudowę szkoły. Na początek istniejący korytarz zamieniono na salę lekcyjną. W 1953 r. zapadła decyzja w sprawie rozbudowy szkoły i rozpoczęły się prace z tym związane.

          Rok szkolny 1957/58 rozpoczął się już w rozbudowanej szkole. Dobudowano wówczas II kondygnację budynku. Duży wkład w rozbudowę szkoły wniósł ówczesny dyrektor szkoły.

          W roku szkolnym 1966/67 został wprowadzony 8-letni cykl nauczania.

          W 1972 r. dyrektorem szkoły została Pani Genowefa Brzezina – Niemiec, która funkcję dyrektora sprawowała do 1985 (ok. 13 lat). W latach tych do szkoły uczęszczało od 140 do 175 uczniów.

          W latach 1984-1987 trwał kolejny remont szkoły połączony z nadbudową. W tym czasie nauka odbywała się w tutejszym Domu Kultury.

          W 1985 r. dyrektorem zostaje Pani Bogumiła Krawczyk, która funkcję tę pełni przez 8 lat. 1 września 1987 r. po trzech latach remontu uczniowie rozpoczynają nauka w budynku szkoły. Szkoła liczy 8 sal lekcyjnych. Posiada centralne ogrzewanie, sanitariaty wewnątrz budynku oraz zmodernizowaną instalację elektryczną.

          Rok szkolny 1993/94 – dyrektorem szkoły zostaje Pan Wiesław Kozłowski, który funkcję dyrektora pełnił przez 5 lat.

          W następnych latach rozpoczął działalność Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły powołany spośród działaczy wiejskich. Jego celem było przede wszystkim wybudowanie sali gimnastycznej. Społeczny Komitet spotykał się z wieloma przeciwnościami. Jednakże ze względu na duży upór i ogromne zaangażowanie w dalszych latach ich plan został zrealizowany.

          Od 1 września 1998 r. przez 1 rok funkcję dyrektora szkoły pełni Pani Cecylia Wielgosz a od 1 września 2000 r. funkcja dyrektora zostaje powierzona  Pani Beacie Urbaszewskiej, która sprawuje ją przez okres 4 lat. W 2000 r. rozpoczęły się prace związane z budową sali gimnastycznej, które trwały do 2004 r. Rozpoczęto również modernizację budynku dydaktycznego szkoły.

          Od początku roku szkolnego 2004/2005 funkcję dyrektora szkoły obejmuje Pani Władysława Sadłoń.

          13 października 2004 r. oddano do użytku salę gimnastyczną.

          W związku z budową sali gimnastycznej odnowiono również budynek dydaktyczny szkoły. Budynek zyskał nowa elewację, wymieniono okna, centralne ogrzewanie i uruchomiono nową kotłownię. Modernizacji uległo także boisko sportowe i teren wokół szkoły. Ze środków pozyskanych zewnątrz oraz wypracowanych przez Radę Rodziców urządzono również plac zabaw dla dzieci. W następnych latach przeprowadzono kapitalny remont sal lekcyjnych. Zaadoptowano również pomieszczenia i urządzono w nich pracownię komputerową i multimedialną oraz bibliotekę szkolną.

                      Obecnie uczniowie mają dobre warunki do nauki a nauczyciele do pracy. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Samorządem Lokalnym i Radą Rodziców, szkoła wyposażona jest w nowy sprzęt oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne.

          W 2007 r. cała społeczność szkolna uznała, że zasługujemy, aby nasza szkoła miała Patrona. Rozpoczęły się procedury związane z jego wyborem.

                      10 września 2008 r. Rada Gminy Dębno podjęła uchwałę, która nadaje naszej szkole imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste nadanie szkole imienia miało miejsce 2 maja 2009 r. Jesteśmy dumni, że tak wielki bohater narodowy został Patronem naszej szkoły. Dla wielu pokoleń Polaków był uosobieniem walki o niepodległość państwa. Ufamy, że autorytet i wzorzec osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego pomogą nam wychować naszych uczniów na godnych obywateli i dobrych ludzi.

           

                                                                                

                                                                     

           

           

    • KontaktyWstaw podział strony

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Biadolinach Szlacheckich
      • 14-6658136
      • 32-828 Biadoliny Szlacheckie 44 Poland
    • LogowanieWstaw podział strony