Ceremoniał Pocztu Sztandarowego
C E R E M O N I A Ł
Pocztu Sztandarowego
Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Biadolinach Szlacheckich
I. Skład i wygląd Pocztu Sztandarowego.
§ 1
Sztandarem Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Biadolinach Szlacheckich jest sztandar nadany szkole w dniu 2.05.2009 roku, z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego po jednej stronie i godłem Rzeczypospolitej Polskiej po drugiej.
§ 2
Sztandar jest symbolem oraz najwyższym dobrem szkoły i należny mu jest taki sam szacunek, jak symbolom narodowym.
§ 3
W przypadku żałoby narodowej lub w trakcie udziału w uroczystościach pogrzebowych lub żałobnych sztandar należy ozdobić czarnym kirem.
§ 4
Poczet Sztandarowy składa się z trzech osób. Chłopiec trzyma sztandar, a dwie dziewczyny stoją po prawej i po lewej jego stronie.
§ 5
Wszystkich członków pocztu sztandarowego obowiązuje strój galowy: dziewczęta – białe bluzki, czarne lub granatowe spódnice, chłopiec – biała koszula, czarne lub granatowe spodnie. Wszyscy członkowie pocztu są przepasani przez prawe ramię biało-czerwonymi szarfami, a na rękach mają białe rękawiczki.
§ 6
Bycie członkiem Pocztu Sztandarowego jest najwyższym zaszczytem, jakiego może dostąpić uczeń szkoły. Są oni wybierani przez Radę Pedagogiczną spośród uczniów z najlepszymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem.
II. Uroczystości szkolne.
§ 1
Sztandar szkolny powinien być obecny na najważniejszych uroczystościach szkolnych, a w szczególności na: rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego, akademiach z okazji świąt państwowych oraz na zaproszenie innych szkół i instytucji.
§ 2
Przed rozpoczęciem uroczystości Poczet Sztandarowy czeka przy wejściu do sali gimnastycznej czy na plac gdzie mają odbywać się uroczystości. Dyrektor szkoły lub osoba prowadząca uroczystość prosi zebranych o powstanie, a następnie wygłasza formułę: „Poczet Sztandarowy sztandar wprowadzić!”. Poczet Sztandarowy wchodzi na miejsce uroczystości. Jeśli droga przemarszu jest wąska Poczet może iść „gęsiego”, przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku. Zebrani mogą usiąść. W trakcie przemarszu wszyscy stoją, a sztandar należy pochylić pod kątem 45% do przodu lub nieść na prawym ramieniu. Poczet zajmuje miejsce po lewej lub prawej stronie sali, przodem do zgromadzonych i podnosi sztandar do pionu.
§ 3
Jeśli śpiewany jest hymn państwowy bądź szkolny, dyrektor lub osoba prowadząca wygłasza formułę: „Do Hymnu!” lub „Do Hymnu Szkolnego!”. Wszyscy wstają. Członkowie Pocztu stają na baczność, a sztandar należy pochylić do przodu pod kątem 45%. Po odśpiewaniu bądź odegraniu hymnu następuje komenda „Po Hymnie!”. Zebrani mogą usiąść, Poczet podnosi sztandar do pionu i może stanąć w pozycji „Spocznij” lub umieścić sztandar w stojaku.
§ 4
Sztandar należy również pochylić podczas wciągania flagi państwowej na maszt oraz w przypadku ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci.
§ 5
Po zakończeniu uroczystości dyrektor lub prowadzący prosi zebranych o powstanie i wydaje komendę: „Poczet Sztandarowy sztandar wyprowadzić!”. Poczet Sztandarowy wychodzi w ten sam sposób, w jaki wchodził – trzymając sztandar pod kątem 45% lub na prawym ramieniu. Osoby zebrane na miejscu uroczystości mogą je opuścić dopiero po wyjściu Pocztu.
§ 6
Podczas dłuższych przemarszów sztandar trzymany jest na ramieniu.
III. Uroczystości kościelne.
§ 1
W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend.
§ 2
W czasie wprowadzania sztandaru wszyscy wstają. Poczet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 45% do przodu lub na ramieniu i staje po lewej lub po prawej stronie, bokiem do Ołtarza i do zgromadzonych ludzi, podnosząc sztandar do pionu. Zebrani mogą usiąść. Jeśli droga przemarszu jest wąska, Poczet może iść „gęsiego”, przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku.
§ 3
W trakcie Mszy Św. lub innej uroczystości członkowie Pocztu Sztandarowego nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji „Baczność” lub „Spocznij”.
§ 4
Pochylenie sztandaru pod kątem 45% do przodu w pozycji „Baczność” następuje w następujących sytuacjach:
a) podczas każdego podniesienia Hostii: w czasie Przemienienia, przed Komunią Św., oraz w trakcie trzykrotnego podniesienia Monstrancji przy Wystawieniu Najświętszego Sakramentu;
b) podczas śpiewania Hymnu Państwowego i hymnów kościelnych;
c) podczas opuszczania trumny do grobu;
d) podczas ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci;
e) podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez wyznaczone delegacje;
f) na każde polecenie opuszczenia sztandaru wydane przez księdza lub inną przemawiającą osobę.
§ 5
Po zakończonej uroczystości Poczet Sztandarowy wychodzi w taki sam sposób, w jaki wchodził. Wszyscy zebrani stoją.